СДСМ: Со недела неработен ден се слеваат два отсто повеќе даноци

„Недела неработен ден е проект во низата проекти на Владата предводена од СДСМ кој ги унапредува работничките права“, соопштија од СДСМ.

„Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од сите работници, а оние осум отсто кои денеска работат добиваат од 50 до 100 отсто повисоки дневници.

Со ова се реализира клучно ветување пред граѓаните дадено пред парламентарните избори во 2020 година.

Со недела неработен ден, се слеваат два отсто повеќе даноци кои ќе завршат во посебен фонд од кој ќе се инвестира во изградба на детски градинки.

СДСМ како одговорна државотворна партија продолжува со реализација на мерки политики кои значат заштита на работничките прави и повисок економски стандард за сите граѓани“, додаваат оттаму“.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Хотел ќе се отвори во строгиот центар на Скопје, „Буши“ ја купи зградата на Технометал

Story i radhës

Eriksen rikthehet ne Premier League, pritet vetëm firma me Brentford

Të fundit nga