Петнаесетмина починати од ковид-19, во изминатиот ден има 1.424 новозаразени

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424 нови случаи на КОВИД-19, во: Скопје – 790, Битола – 92, Куманово – 57, Струмица – 48, Кавадарци – 45, Штип – 43, Прилеп – 37, Охрид – 36, Тетово – 35, Гевгелија – 33, Гостивар – 31, Кичево – 27, Велес – 24, Ресен – 20, Неготино – 18, Кочани и Свети Николе – по 13, Крива Паланка – 10, Струга – 8, Виница – 7, Радовиш, Пробиштип, Богданци и Македонски Брод – по 5, Делчево, Берово и Демир Хисар – по 3, Кратово и Демир Капија – по 2, Дебар, Валандово, Крушево и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.424), регистрирани се 214 реинфекции.

Регистрирани сe 1.083 оздравени пациенти од: Скопје – 496, Битола – 122, Куманово – 67, Прилеп – 56, Кавадарци – 39, Кичево – 32, Велес – 31, Ресен – 30, Охрид – 29, Штип – 28, Гостивар – 21, Радовиш – 20, Неготино – 18, Кочани – 17, Гевгелија – 15, Берово – 11, Свети Николе – 10, Струга – 7, Богданци и Демир Хисар – по 6, Пробиштип – 5, Виница – 4, Крива Паланка, Македонски Брод и Кратово – по 3, Валандово – 2, Дебар и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: шест починати лица од Скопје (69г, 72г, 77г, 82г, 89г и 90г), по двајца починати од Велес (43г и 69г), Струмица (65г и 66г) и Прилеп (58г и 80г) и по едно починато лице од Струга (89г), Крива Паланка (81г) и Богданци (75г). Пријавените се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се и пет починати лица, по едно од Скопје, Гостивар, Куманово, Прилеп и Тетово, на возраст од 63г до 80г. Пријавените се починати во период од 4.01.2022 до 20.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во домашни услови, а две лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=20), три лица се целосно вакцинирани.

Направени се 5.604 тестови преку: ИЈЗ-357, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–285, Жан Митрев (Филип Втори)-149, Авицена-177, Биотек-269, Систина-95, лабораторија Лаор-247, Синлаб-38, Ремедика-9, Плодност-108, Генеа-14, Никоб Лаб-592, ВФВ Медикал-86, Ели Медика-46, Ројал Медика–31, Спектра-ММ-37, Рапид Лаб–53, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–18, Рамус-27, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.663.

Досега во земјата се направени вкупно 1.746.689 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.281, бројот на оздравени пациенти е 227.492, на починати е 8.218, а бројот на активни случаи изнесува 20.571.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 115911, Активни 11123
Куманово 14307, Активни 748
Прилеп 12361, Активни 863
Тетово 12013, Активни 487
Битола 12007, Активни 1619
Гостивар 8539, Активни 316
Кавадарци 8373, Активни 561
Велес 8121, Активни 384
Охрид 7708, Активни 642
Штип 7337, Активни 340
Струмица 6931, Активни 496
Кичево 4778, Активни 289
Кочани 4467, Активни 222
Струга 4249, Активни 240
Гевгелија 3505, Активни 357
Неготино 2967, Активни 212
Свети Николе 2332, Активни 117
Ресен 2227, Активни 230
Крива Паланка 2137, Активни 130
Радовиш 2116, Активни 179
Делчево 1680, Активни 150
Берово 1605, Активни 93
Дебар 1488, Активни 21
Валандово 1271, Активни 163
Виница 1249, Активни 46
Пробиштип 1235, Активни 46
Кратово 859, Активни 61
Богданци 805, Активни 78
Крушево 800, Активни 141
Демир Хисар 744, Активни 71
Македонски Брод 611, Активни 39
Македонска Каменица 480, Активни 45
Демир Капија 466, Активни 21
Пехчево 402, Активни 28
Дојран 200, Активни 13

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Dikur FMN paralajmëronte se vendi mund të kthehej në parajsë të parave të drogës e korrupsionit/ Rama rikthen idenë e amnistisë fiskale dhe penale

Story i radhës

9 hapa si të qëndroni ngrohtë në shtëpi pa rënduar faturën e energjisë elektrike

Të fundit nga