Една скопска улица ќе го носи името на легендарниот Аки Рахимовски

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, вчера иницираше, со одлука на Град Скопје, една улица во централното градско подрачје да го носи името на Александар Аки Рахимовски, легендарниот пејач на „Парни ваљак“, кој порасна во Скопје. 

-Аки Рахимовски, легендарниот пејач на „Парни ваљак“, беше погребан во алејата на великаните на гробиштата „Мирогој“ во Загреб. Ковчегот беше прекриен со македонското знаме, вели Арсовска.

-На последната средба со Аки во резиденцијата на Претседателот на Хрватска минатата година, гордо не поздрави со македонските песни кои нему лично му беа најдраги, се потсети таа. 

skopjeinfo.mk

Story i mëparshëm

Petkov: Nga tetë ditë si kryeministër, Kovaçevski katër i ka kaluar në qeverinë bullgare

Story i radhës

Османи ќе реферира пред пратениците за Бугарија: Еве пеки, ќе се оди во Собрание, ќе се ратификува договореното ако е тоа барањето

Të fundit nga