Грчкиот амбасадор Кундурос му ја пренесе на Ковачевски поддршката од Грција за преговори со ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и премиерот Кирјакос Мицотакис за почеток на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ во најскоро време.

Како што соопшти владината прес-служба, на состанокот се изразени честитки за изборот на премиерот Ковачевски и новата Влада и е констатирано дека има услови за натамошно унапредување на односите меѓу двете држави, како во областа на енергетиката и економијата, така и во сите други области од значење за граѓаните.

Двајцата соговорници оценија дека европските интеграции на Западниот Балкан се придонес во регионалната стабилност, можност за имплементација на европските стандарди во државите, а со тоа и развој на регионот, што се гледа како придобивка за сите.

Премиерот Ковачевски му се заблагодари на амбасадорот Кундурос за поддршката од грчкиот премиер и од Грција за напредокот на земјава во евроинтеграциите, по членството во НАТО.

– Решавањето на политичките прашања помеѓу Северна Македонија и Грција со Договорот од Преспа, отвори простор за развој на економските односи. Како држава, учествуваме во енергетскиот проект Александрополис, трговската размена со Грција е добра и тоа се само некои показатели дека односите меѓу државите се одвиваат во позитивен правец и во таа насока и ја продолжуваме соработката, рече премиерот Ковачевски.

На средбата, како што се наведува во соопштението, е разговарано и за други актуелни прашања од значење за двете држави.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Градот „врие“ од полиција, се казнува овој сообраќаен прекршок

Story i radhës

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe dëbore gjatë natës

Të fundit nga