​Zjarri në Sazan, kërkohet ndihmë nga ajri

Zjarri në ishullin e Sazanit vijon duke djegur pyllin me pisha dhe me gjithë ndërhyrjen e FA është e pamundur fikja, ndërsa kërkohet ndërhyrja nga ajri.

Si pasojë e riaktivizimit të vatrës së zjarrit në zonën jugore të ishullit të Sazanit, që prej mesditës së të dielës, 61 efektivë të Forcës Detare dhe asaj Tokësore, por edhe punonjës të Agjencisë së Zonave të Mbrojtura dhe forcat zjarrfikëse të Vlorës janë angazhuar për shuarjen e flakëve në ishull.

Terreni dhe bimësia e dendur kanë vështirësuar tej mase ndërhyrjen e trupave, ndërkohë që si një ish-repart ushtarak, rrezik paraqesin dhe municionet e pashpërthyera.

Trupat në terren vazhdojnë përpjekjet edhe gjatë orëve të pasdites, ndërkohë që janë marrë masa për zëvendësimin dhe shtimin e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ndikimi i luftës në Ukrainë mbi ekonominë e Kosovës

Story i radhës

Të paktën 18 të vdekur në shtetin verior të Indisë pasi autobusi bie në greminë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish