Zelensky u kërkon ligjvënësve amerikanë ndihmë për marrjen e armëve

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka përsëritur një thirrje për një zonë të ndaluar fluturimi mbi vendin e tij në një adresë me video-lidhje drejtuar afro 300 ligjvënësve amerikanë.

Ai gjithashtu bëri thirrje për ndalimin e importeve të naftës ruse dhe kërkoi avionë luftarakë të prodhuar nga Rusia, të cilët pilotët e vendit të tij dinë t’i fluturojnë, për të ndihmuar në luftimin e avancimit të armikut në vendin e tij.

Në përgjigje, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se do të ndihmonte administratën e Bidenit për të lehtësuar transferimin e tyre nga Evropa Lindore, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Zelensky gjithashtu theksoi nevojën për mbështetje shtesë ushtarake dhe ndihmë humanitare, por dy nga kërkesat e tij të tjera tashmë janë refuzuar nga SHBA.

Së pari, zona e ndalim-fluturimit e cila, ndërkohë që ndërpret mbështetjen ajrore ruse, do të rrezikonte gjithashtu të tërheqë aleatët e NATO-s në konflikt.

Dhe së dyti, ndalimi i importit të naftës ruse, për të cilin administrata Biden ka frikë se mund të rrisë më tej çmimin e naftës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Çfarë zbulon dorëshkrimi për karakterin tuaj dhe si mund të ndryshohet ai

Story i radhës

​Ngjarjet e datës 6 mars

Të fundit nga