Zelensky përsërit thirrjen për zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenesky, tha se si pasojë e një sulmi me tetë raketa ruse është shkatërruar aeroporti në Vinistia, në perëndim të vendit.

Përmes një videoje të publikuar në Twitter, ai sërish u bëri thirrje liderëve perëndimorë që të krijojnë një zonë të ndalim-fluturimit mbi Ukrainë.

“Ne e përsërisim çdo ditë: Mbyllni qiellin mbi Ukrainë. Mbylleni për të gjitha raketat ruse, për avionët luftarakë rusë, për të gjithë ata terroristë. Krijoni një zonë ajrore humanitare. Ne jemi njerëz dhe kjo është detyrua juaj humanitare për të na mbrojtur ne, për të mbrojtur njerëzit. Ju mund ta bëni këtë. Nëse nuk e bëni, të paktën mos na jepni avionë që ta mbrojmë veten”, tha ai.

Breaking! pic.twitter.com/VCL5mpOVMi

Zelensky të shtunën u ka kërkuar ligjvënësve amerikanë që të dërgojnë avionë dhe dronë nëse NATO nuk do të krijojë një zonë të ndalim-fluturimit mbi Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Xhaka e Kasami me Baselin fitojnë sfidën ndaj ekipit të Hajrizit e Shaipit

Story i radhës

KQZ përditëson të dhënat, Shkodra dhe Durrësi me pjesëmarrje të ulët

Të fundit nga