Zelensky pas takimit: Kërkesat e Ukrainës janë të ndalet lufta

Boris Johnson nuk është i vetmi lider botëror Volodymyr Zelensky që u takua sot – më herët presidenti zhvilloi bisedime edhe me kancelarin e Austrisë Karl Nehammer, shkruan

Kancelari vizitoi qytetin e Bucha, pranë Kievit, ku dolën raporte për mizori javën e kaluar. Ukraina thotë se më shumë se 300 civilë u vranë nga forcat ruse në Bucha – Moska mohon çdo përfshirje.

Duke folur më pas, Zelensky tha se vendi i tij ishte “gati për negociata” me Rusinë dhe “duke kërkuar çdo mënyrë për të ndaluar këtë luftë”.

“Mjerisht, paralelisht shohim përgatitjet për beteja të rëndësishme, disa thonë se vendimtare, në lindje”, duke iu referuar ofensivës së shtuar të Rusisë atje.

“Në lindje dhe në jug, ne kemi parë një përqendrim të armëve, pajisjeve dhe trupave që po përgatiten të pushtojnë një pjesë tjetër të territorit tonë”, tha Zelensky.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kur do ta shohim të vërtetën në sy…?

Story i radhës

Këto shenja mezi ndjekin rregullat

Të fundit nga