Zelensky kërkon armë moderne me precizion të lartë dhe të fuqishëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka mbajtur fjalimin e tij të natës.

Në të, ai flet për sulmet ruse në qytetet Mykolaiv dhe Kharkiv, Kryvy Rih dhe komunitetet e rajonit Zaporizhzhia, ku ai thotë se sektorët e banimit ishin në shënjestër, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ai tha gjithashtu se luftimet po vazhdojnë në rajonin e Donbasit, duke shtuar: “Aksione të tilla terroriste mund t’i ndaloni vërtet vetëm me armë moderne me precizion të lartë dhe të fuqishëm”.

Ai falënderoi SHBA-në për angazhimin për një paketë tjetër ndihme, kjo me vlerë 400 milionë dollarë, duke thënë: “Njësitë shtesë të lëshuesve HIMARS dhe armë të tjera me precizion të lartë na lejojnë të ndërmarrim hapa saktësisht anti-terroristë dhe të reduktojmë aftësitë sulmuese ruse”.

Zelenskyy tha gjithashtu: “Kam mbajtur sot një takim me përfaqësues të kompanive të ndërtimit – me ata nga të cilët varet cilësia e infrastrukturës ukrainase – rrugët tona të furnizimit.

“Çështja e ndërtimit të një rrjeti transporti me cilësi të lartë është gjithmonë një çështje sigurie. Dhe në kushtet e luftës në shkallë të gjerë, infrastruktura e fortë është një nga elementët kryesorë të mbrojtjes.

“Falënderova përfaqësuesit e kompanive të ndërtimit për punën e tyre, diskutova me ta për detyrat kryesore për të ardhmen e afërt – ka të bëjë si me rindërtimin e vendit tonë ashtu edhe me forcimin shtesë të logjistikës sonë”.

Ai iu drejtua shkarkimit të ambasadorëve ukrainas në Republikën Çeke, Gjermani, Hungari, Norvegji dhe Indi, duke e përshkruar këtë si një “rotacion” dhe “një pjesë normale e praktikës diplomatike”. Ai tha se së shpejti do të zgjidhen zëvendësuesit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e diel, 10 korrik 2022

Story i radhës

Servilizmi sëmundje kronike e shqiptarëve!

Të fundit nga