Vrasja që tronditi botën/ 2.5 sekondat e ekzekutimit të ish-kryeministrit japonez

Dështimi për të mbrojtur Shinzo Abe nga një goditje e dytë që vrau kryeministrin më jetëgjatë të Japonisë më 8 korrik ekspozoi një sërë boshllëqesh sigurie. Diçka e tillë është thënë qartë nga ekspertë japonezë dhe ndërkombëtarë, sipas Reuters.

Vrasja e Abe në qytetin perëndimor të Nara nga një burrë që përdori një armë të improvizuar tronditi një komb ku dhuna me armë është e rrallë, politikanët janë mësuar të flasin nga afër me publikun në fushatat e tyre.

Autoritetet japoneze – përfshirë kryeministrin Fumio Kishida kanë pranuar boshllëqet e sigurisë, ndërsa policia thotë se incidenti është duke u hetuar. Përveç ekspertëve të sigurisë, Reuters foli edhe me gjashtë dëshmitarë të incidentit, ndërsa shqyrtoi një seri videosh të disponueshme në internet, të xhiruara nga këndvështrime të ndryshme.

Në fund, agjencia hartoi një përshkrim të detajuar të masave të sigurisë përpara se Abe të pushkatohej. Siç rezulton, siguria e tij e la të ekspozuar nga pas 67-vjeçarin Abe teksa fliste përpara publikut.

Pozicioni i Abe-s e lejoi vrasësin e tij, Tetsuya Yamagami, 41 vjeç, të arrinte pak metra larg Abe dhe të lëvizte në mënyrë të pakontrolluar, sipas pamjeve.

“Ata duhet të kishin identifikuar sulmuesin që po ecte qëllimisht pas kryeministrit dhe të ndërhynte,” vuri në dukje Kenneth Bombas, kreu i Global Threat Solutions, një firmë që ofronte shërbime sigurie për Joe Biden kur ai po kandidonte për president.

Duke cituar burime në ekipin që po hetonte incidentin, gazeta Yomiuri tha se Yamagami u afrua rreth 7 metra nga Abe përpara se të qëllonte. Më pas ai e qëlloi sërish nga një distancë më e shkurtër këtë herë – 5 metra.

Sipas John Soltys, një ish oficer i Navy SEAL, oficer i CIA-s dhe nënkryetar aktual i firmës së sigurisë Proseguri, truprojat e Abe nuk duket se kanë formuar “unaza koncentrike sigurie” rreth ish-kryeministrit.

Pas plumbit të parë, Abe kthehet dhe shikon mbi shpatullën e tij të majtë. Dy truproja përpiqen të futen mes tij dhe sulmuesi merr një çantë të hollë të zezë. Dy të tjerë drejtohen drejt atentatorit i cili afrohet më shumë përmes tymit.

“Megjithëse sigurimi i Abe u përball me sulmuesin vetëm disa sekonda pas sulmit, duke e arrestuar atë, për disa nga policia kjo ishte ‘përgjigja e gabuar’, domethënë, ndjekja e sulmuesit në vend që të lëvizte me shpejtësi drejt Abe dhe ta mbronte atë.”

Nga ana tjetër, Shërbimi Kombëtar i Policisë, i cili mbikëqyr forcat e policisë lokale, tha se vrasja e Abe ishte rezultat i dështimit të policisë për të përmbushur përgjegjësitë e saj, duke shtuar se kishte ngritur një ekip për të rishikuar masat e sigurisë dhe mbrojtjen e politikanëve dhe personave VIP, duke marrë specifike masat për të parandaluar përsëritjen e një incidenti kaq të rëndë.

Në përgjigje të pyetjeve nga Reuters, Shërbimi Kombëtar i Policisë tha: “Ne e kuptojmë se kishte probleme, jo vetëm në përgjigjen në terren ndaj incidentit dhe të gjithë organizimin e operacionit të sigurisë dhe mbrojtjes, por edhe në vendosjen e personelit rreth Abe, në procedurat themelore të sigurisë dhe mënyrën e përgjithshme në të cilën shërbimi ynë u përfshi në incident.

Sipas Koichi Ito, një ish-rreshter në grupin special të policisë Metropolitane të Tokios dhe tani një këshilltar sigurie, në video shihen katër truproja ndërsa Abe mban fjalimin e tij. Numri i tyre është konfirmuar edhe nga politikani Masahiro Okuni, i cili ndodhej në vendngjarje.

Siç vuri në dukje një anëtar i Shërbimit Diplomatik të Sigurisë së SHBA-së, i cili mbron diplomatë të lartë dhe zyrtarë të huaj: “Abe duhet të kishte pasur një truproje të përkushtuar nga afër për të shoqëruar ish-kryeministrin larg vendit të ngjarjes.

Katsuhiko Ikeda, një ish-gjeneral i policisë së Tokios, i cili drejtoi sigurinë për samitet e G8 të Japonisë në 2000 dhe 2008, tha se situata do të kishte shkuar shumë ndryshe nëse ekipi i sigurisë së Abe do të ishte mjaftueshëm afër për të mbrojtur atë brenda një ose dy sekondash.

Ito, ish-rreshteri i policisë, shtoi se siguria mund të kishte parandaluar edhe të shtënat e para nëse anëtarët e ekipit do të ishin vigjilentë dhe do të kishin komunikuar menjëherë me njëri-tjetrin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kur është e shëndetshme t’i japësh fund një lidhjeje? 5 pyetje që duhet t’ja bëni vetes

Story i radhës

Biden përshëndet nisjen e negociatave me BE-në për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Të fundit nga