Vëllezërit Klitschko i thonë Davosit se ‘gabimi më i madh’ është të mendosh se lufta në Ukrainë nuk i prek të gjithë

Vëllezërit Klitschko, kampionë të peshave të rënda të boksit të kthyer në mbrojtës të Ukrainës, kanë paralajmëruar liderët evropianë se duhet të bashkohen në kundërshtim të plotë me Rusinë ose të përballen me destabilizimin e kontinentit.

Vitali Klitschko, kryetari i bashkisë së Kievit, dhe vëllai i tij më i vogël Wladimir, i cili drejton fondacionin e tyre bamirës, ​​janë takuar me liderë politikë dhe të biznesit në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Ata i thanë Sky News se një përpjekje e bashkuar për të shkurtuar furnizimet ruse me naftë dhe gaz, për të aplikuar sanksione më të forta ndaj bankave dhe bizneseve të Moskës dhe një bojkot i plotë sportiv ishte i nevojshëm për të çliruar Ukrainën.

Vitali Klitschko tha: “Unë kam një mesazh për çdo politikan tani në Evropë, këtu në Davos dhe për të gjithë në Evropë dhe në mbarë botën.

“Nëse dikush e sheh luftën si diku larg, ai e sheh se lufta nuk më prek mua personalisht, ata po bëjnë gabimin më të madh.

“Kjo luftë mund të destabilizojë situatën në të gjithë rajonin. Kjo luftë mund të dëmtojë të gjithë në Evropë. Kjo është arsyeja pse tani ne kemi nevojë për unitetin e të gjitha vendeve. Ky është çelësi për paqen.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ku janë parlamentarët e Kosovës, pse heshtin?

Story i radhës

Eskortat “pushtojnë” Tiranën/ Publikohet rrëfimi i vajzës nga Venezuela

Të fundit nga