Vazhdon dialogu ndërmjet Shkupit dhe Sofjes

Këtë javë vazhdon dialogu intensiv ndërmjet grupeve të punës së Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, të cilat i dakorduan kryeministrat e të dy vendeve Dimitar Kovaçevski dhe Kiril Petkov.

Pas bisedave të javës së kaluar në Sofje, është planifikuar edhe një takim i ri për pakon e çështjeve politike, këtë herë në Shkup.

Të dy vendet i definuan çështjet prioritare për të cilat do të kërkohet zgjidhje.

Për palën maqedonase janë çështjet e identitetit në kornizën negociuese si zgjidhje evropiane, ndërsa për palën bullgare çështja e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Пожар во Пинтија го остави речиси цело Скопје без струја и парно

Story i radhës

Pse nuk duhet të flini më gjatë gjatë vikendit?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish