Varhelyi përshëndet nënshkrimin e protokollit mes Maqedonisë dhe Bullgarisë

Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka përshendetur nënshkrimin e protokollit bilateral ndërmjet republikës së Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Sipas tij, kjo i hap rrugën fillimit të negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

“Përshëndes Protokollin Bilateral të nënshkruar midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kjo i hap rrugën Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së për të mbledhur Konferencën e parë Ndërqeveritare për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, për të hapur negociatat e anëtarësimit me BE-në. Evropa ecën përpara! #Së bashku më të fortë”, ka shkruar ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Berisha reagon pas bllokimit të e-Albania dhe nxjerr mesazhin e qytetarit

Story i radhës

Kyqyk: Bullgaria të mos e ndërlikoj me probleme shtesë integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut

Të fundit nga