​Vala e të nxehtit: Paralajmërime për “apokalipsin e të nxehtit” në Francë

Franca perëndimore po përballet me një “apokalips të të nxehtit”, kanë thënë ekspertët, pasi temperaturat ekstreme vazhdojnë të godasin pjesën më të madhe të Evropës.

Temperaturat mund të arrijnë nivele rekord në 15 rajone të jugperëndimit, me zjarrfikësit që po luftojnë me zjarret, ndërkohë që mijëra të detyruar të evakuohen, raporton BBC. 

Flakët në Spanjë, Portugali dhe Greqi kanë detyruar mijëra të tjerë të largohen.

Temperaturat rekord priten gjithashtu në disa pjesë të Britanisë së Madhe, e cila ka marrë paralajmërimin e parë të nxehtësisë ekstreme.

Zjarret në Francë në ditët e fundit kanë detyruar mbi 24,000 njerëz të largohen, me strehimore emergjente të ngritura për të evakuuarit.

Gironde, një rajon turistik popullor në jugperëndim, është goditur veçanërisht keq, me zjarrfikësit që po luftojnë për të kontrolluar zjarret që kanë shkatërruar mbi 14,000 hektarë (34,000 hektarë) tokë që nga e marta e kaluar.

Jean-Luc Gleyze, president i rajonit Gironde, i tha BBC-së se zjarret kishin vazhduar të rriteshin në La-Teste-de-Buch dhe Landiras për shkak të motit të nxehtë dhe me erë, duke e bërë të vështirë për zjarrfikësit t’i kontrollonin ato.

“Ata duhet të luftojnë kundër këtij zjarri që po rritet dhe po rritet, ndonjëherë duke u ngritur shumë, shumë,” tha ai.

Vala e të nxehtit ka prekur edhe zona të tjera të Francës. Qyteti i Brestit në Britanin veriperëndimor arriti në 40C (104F), shumë më i lartë se mesatarja e tij e zakonshme për korrikun.

Temperaturat e larta rekord u regjistruan në shumë qytete në Francë, tha zyra kombëtare e motit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Xhelozia: A është gjithmonë patologjike? Pse ndihemi xhelozë?

Story i radhës

Fjalimi i Dembele pas rinovimit shokon shokët e skuadrës te Barcelona

Të fundit nga