​Ushtria amerikane njofton testin e suksesshëm të raketës hipersonike

Agjencia e Projekteve Kërkimore të Avancuara të Mbrojtjes së Ushtrisë Amerikane (DARPA) njoftoi të mërkurën se ka testuar me sukses një raketë hipersonike të prodhuar nga gjigandi i mbrojtjes Lockheed Martin, njofton Deutche Welle.

Lajmi vjen mes shqetësimeve në rritje se rivalët Rusia dhe Kina kanë sisteme më të avancuara raketore hipersonike.

DARPA tha se testi i lëshuar nga toka u krye në rrezen e raketave Sands në shtetin amerikan të New Mexico. Në një provë të veçantë të martën në brigjet e Kalifornisë, Forcat Ajrore lëshuan një armë hipersonike, të quajtur Arma e Reagimit të Shpejtë të lëshuar nga Ajri (ARRW).

Njoftimi i testeve të suksesshme vjen pas përpjekjeve të dështuara dhe rritjes së shqetësimeve për kostot dhe rrëshqitjes së SHBA-së në atë që është një garë mes fuqive të mëdha për të zhvilluar armët më të mira hipersonike.

Më 29 qershor, Trupi i Përbashkët Hypersonic Glide dështoi në një fluturim provë në objektin e rrezes së raketave të Paqësorit në Hawaii.

Çfarë është një armë hipersonike?

Armët hipersonike udhëtojnë nëpër atmosferën e sipërme me një shpejtësi pesë herë më të madhe se shpejtësia e zërit, ose 6,200 km (3,853 milje) në orë.

Arma hipersonike sillet në fluturim nën krahun e një avioni përpara se të niset drejt objektivit të saj. Në testet e mëparshme, raketa hipersonike nuk arriti të shkëputej.

DARPA ka kërkuar dhe ka marrë 45 milionë dollarë për programin këtë vit fiskal.

Lockheed Martin do të dëshironte të zhvillonte një mjet për të parë armët hipersonike DARPA të zhvilluara të lëshuara nga një sistem rakete artilerie me lëvizshmëri të lartë (HIMARS), i ngjashëm me sistemet e armëve të dërguara në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Videoja virale e vajzës në klubin e Sarandës, reagon ish-konkurrenti i Përputhen

Story i radhës

Mbaron seanca për propozimin francez, pritet të vazhdojë nesër

Të fundit nga