Ushtarët ukrainas stërviten në Britaninë e Madhe ndërsa lufta vazhdon

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se grupi i parë i ushtarëve ukrainas, shumë prej të cilëve nuk kanë përvojë të mëparshme ushtarake, kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar për stërvitje luftarake.

Kombi i Evropës Lindore po garon për të zëvendësuar trupat e vrarë dhe të plagosur në luftën e tij kundër Rusisë.

Disa qindra rekrutët e parë janë në vende në të gjithë Britaninë si pjesë e synimit të Mbretërisë së Bashkuar për të trajnuar 10,000 ushtarë ukrainas në trajtimin e armëve, ndihmën e parë në fushën e betejës dhe taktikat e patrullimit, tha ministria.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha: “Duke përdorur ekspertizën e klasit botëror të Ushtrisë Britanike, ne do të ndihmojmë Ukrainën të rindërtojë forcat e saj dhe të rrisë rezistencën e saj ndërsa mbrojnë sovranitetin e vendit të tyre dhe të drejtën e tyre për të zgjedhur të ardhmen e tyre”.

Trajnimi është pjesë e një pakete më të gjerë mbështetjeje për Ukrainën që përfshin 2.3 miliardë paund armë antitank, sisteme raketash dhe pajisje të tjera.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Balotelli e ka lënë të hapur të ardhmen e tij

Story i radhës

Horoskopi 11 korrik 2022: Çfarë kanë parashikuar yjet për secilën shenjë

Të fundit nga