Ushtaret femra që po trembin Ukrahinën/ Vladimir Putin prezanton “armën sekrete” në konfliktin me fqinjin e tij

Rusia ka në dispozicion një batalion ushtaresh femra të armatosura me buzëkuq dhe bojë thonjsh, të cilat organizojnë konkurse bukurie ku gjykohen si për pamjen e tyre ashtu dhe për aftësitë në fushëbeteje, shkruan satirikja britanike Daily Star.

Në eventin e vitit të kaluar këto ushtarake “u lyen në fytyrë me bojra të ndryshme kamuflazhi, me yje e flamurë”, për të ndezur ngjyrat rreth tyre. Gratë gjithashtu përdorën automatikë AK-47.

Sipas raportimeve Putin i ndalon ushtareve të tij femra role në luftim në frontin e parë, duke u lënë role mbështetëse në rast inkursionesh ose pushtimi.Zhvillimi vjen teksa presidenti francez Emmanuel Macron kreu sot një telefonatë me liderin rus me qëllim zbutjen e tensioneve.

Putin ka kërkuar distancimin e Ukrainës nga NATO, megjithëse SHBA thotë se është e drejtë sovrane e Ukrainës të bëhet pjesë e aleancave të sigurisë.

Image
Image

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rama e vërtetoi se bashkë me Metën janë paterica të foltores anti-Basha e anti-SHBA të Berishës

Story i radhës

Përkeqësohet gjendja e Einxhel, gjatë operacionit i janë vendosur dy vida në pjesën e bërrylit

Të fundit nga