Ushqim që pastron më mirë se soda e bukës e uthulla – më i efektshmi kundër gëlqeres

Kohët e fundit jemi mbështetur shumë te soda e bukës, limoni dhe uthulla, kur bëhet fjalë për përzierjet e pastrimit të bëra vetë, të cilat nuk përmbajnë kimikate. Por ka edhe limontoz, të cilin shumë amvisa e përdorin për të përgatitur lëngje.

Ky ushqim mund të përdoret për të hequr gurët nga enët, sipërfaqet, por edhe pajisjet si pjatalarëse apo lavatriçe.

Ndodh shpesh që gëlqerja të kapë fundin e tenxhere, e cila është e pamundur të pastrohet me detergjent të zakonshëm. Prandaj, hidhni një litër ujë të ftohtë në kazan dhe ngrohni derisa të vlojë dhe më pas hidhni dy qese lëng limoni në ujin e zier.

Përziejeni dhe lëreni ujin të ftohet plotësisht, rreth një orë. Më pas derdhni ujin dhe shpëlajeni tenxheren.

Pastrimi i enëlarëses dhe lustrimi i enëve

Për të pastruar makinën, derdhni një qese me lëng limoni në ndarjen e tabletës dhe kaloni makinën në programin standard të larjes së enëve. Do të habiteni se sa me shkëlqim janë enët dhe sa e pastër është makina.

Pastrimi i lavamanit

Për një lavaman me shkëlqim, bëni si më poshtë: spërkateni lavamanin me sodë buke, derdhni përmbajtjen e një qese me lëng limoni dhe shtrydhni gjysmë limoni mbi të. Prisni disa minuta dhe më pas pastroni butësisht me një sfungjer. Shpëlajeni me ujë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia shton Alexei Navalnin në listën e terroristëve

Story i radhës

​Godet Manchester City, siguron shërbimet e Julian Alvarezit

Të fundit nga