Ursula von der Leyen: BE-ja dëshiron të largojë lëndët djegëse fosile ruse

Pas fjalimit të Joe Biden, presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen tha se prania e presidentit amerikan në Bruksel këtë javë “i dërgoi një mesazh shumë të fuqishëm botës”.

Partneriteti transatlantik qëndron më i fortë dhe më i bashkuar se kurrë, dhe ne jemi të vendosur të ngrihemi kundër luftës brutale të Rusisë”, tha ajo, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Kjo luftë do të jetë një dështim strategjik për Putinin. Bashkëpunimi ynë në katër valët e njëpasnjëshme të sanksioneve kundër Rusisë ka qenë i jashtëzakonshëm dhe i jashtëzakonshëm. Sanksionet tani po hyjnë thellë në sistemin rus. Duke shteruar burimet e Putinit për të financuar këtë luftë mizore. “

Ajo tha: “Puna jonë për sanksionet tregon gjithashtu se kur veprojmë së bashku, ne jemi më të fortë dhe me të vërtetë mund të bëjmë një ndryshim.”

Për marrëveshjen e re të BE-së për gazin me SHBA-në, zonja von der Leyen falënderoi popullin amerikan për “mbështetjen e palëkundur”.

Kjo mbështetje shtrihet edhe në forcimin e sigurisë energjetike të Evropës dhe pavarësisë nga lëndët djegëse fosile ruse. Siç e dini, ne synojmë të zvogëlojmë këtë varësi nga karburantet fosile ruse dhe ta heqim qafe atë.

Dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes, natyrisht, para së gjithash, investimeve në burimet e rinovueshme, por edhe përmes furnizimeve shtesë të gazit, duke përfshirë dërgesat e LNG“.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Evropa miraton ligjin për rregullimin e gjigantëve të teknologjisë

Story i radhës

Jehona është bërë nostalgjike

Të fundit nga

Kundër Guardiolës

Transferimi i Joao Cancelo nga Manchester City te Bayern Munih ishte padyshim një nga lëvizjet më

AlbanianMacedonianEnglish