Ukrainasit rrëzuan 12 objektiva ajrore ruse në vetëm një ditë

Forcat dhe mjetet e Forcave Ajrore të Ukrainës rrëzuan 12 objektiva ajrore ruse më 18 tetor.

Kjo është raportuar nga Komanda e Forcave Ajrore në Telegram, sipas Ukrinform.

Në rajonin Kherson, rreth orës 09:00, një njësi e brigadës së raketave anti-ajrore Kherson të Komandës Ajrore Jug rrëzoi një aeroplan sulmues rus Su-25.

Përveç kësaj, ushtarët e Komandës Ajrore Jug shkatërruan pesë drone kamikazë Shahed-136 gjatë natës.

Gjatë sulmit raketor të Rusisë nga Deti i Zi, njësitë raketore anti-ajrore të Komandës Ajrore Lindore rrëzuan katër raketa Kalibr dhe një dron kamikaz.

Njësitë raketore kundërajrore të Qendrës së Komandës Ajrore shkatërruan një raketë lundrimi Kh-101/X-555.

Ndërkohë presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë se që nga 10 tetori, Rusia ka dëmtuar 30% të termocentraleve në Ukrainë, prandaj çdo negociatë me presidentin Vladimir Putin është e pamundur.

“Një lloj tjetër sulmesh terroriste ruse: duke synuar energjinë dhe infrastrukturën kritike të Ukrainës. Që nga 10 tetori, 30% e termocentraleve të Ukrainës janë shkatërruar, duke shkaktuar ndërprerje masive në të gjithë vendin. Nuk ka vend për negociata me regjimin e Putinit”, ka shkruar Zelensky.

Kreu i shtetit publikoi gjithashtu një video të shkurtër për sulmet e Rusisë ndaj infrastrukturës civile dhe energjetike të Ukrainës.

Siç është raportuar, më 4 tetor, presidenti Volodymyr Zelensky nënshkroi një dekret që përjashton negociatat me presidentin rus Vladimir Putin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vjeshta e vakët e një opozitarizmi pa ngjyrë

Story i radhës

Tetori nuk u sjell asgjë të mirë, këto shenja të Horoskopit do ta kenë çdo ditë të mbushur me sfida

Të fundit nga