Ukraina: Kemi vrarë 39,000 ushtarë rusë që nga fillimi i luftës

Sot është shënuar dita e 149-të luftës Rusi-Ukrainë, me sulme të shumta që vazhdojnë në të gjithë vendin.

Forcat ukrainase kanë lëshuar një përditësim në lidhje me numrin e ushtarëve të vrarë rusë që nga fillimi i luftës, sipas të cilëve deri më tani janë vrarë 39 mijë, sipas mediave të huaja.

Sipas raportit të ushtrisë ukrainase, forcat ukrainase kanë shkatërruar 1,704 tanke, 3,920 automjete të blinduara, 863 sisteme artilerie, 251 raketa, 113 sisteme të mbrojtjes kundërajrore. Autoritetet ukrainase thanë se po përditësojnë të dhënat për shkak të luftimeve intensive.

Gjithashtu, Ukraina ka shkatërruar 221 avionë, 188 helikopterë dhe 713 dronë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

4 shenja që tregojnë se vuani nga ankthi i ndarjes nga partneri juaj

Story i radhës

Toka e vogël dhe qielli i madh….

Të fundit nga