Ukraina ka një shef të ri kundër korrupsionit

Oleksandr Klymenko – një detektiv që ka marrë pjesë në disa hetime të profilit të lartë – është bërë zyrtari më i lartë anti-korrupsion i vendit.

Klymenko, i cili është 35 vjeç, u zgjodh nga një komision i posaçëm në dhjetor, por emërimi i tij është konfirmuar vetëm tani, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ai u bë një detektiv në Byronë Kombëtare Kundër Korrupsionit në vitin 2016. Ai ka hetuar përvetësimin në hekurudhat e Ukrainës dhe përfshirjen e dyshuar të figurave të larta politike në korrupsion.

Klymenko ka pasur një rritje të shpejtë përmes agjencive të zbatimit të ligjit që kur u diplomua në Akademinë Kombëtare të Drejtësisë.

Posti konsiderohet si i rëndësishëm nga aleatët e Ukrainës si pjesë e luftës së saj me korrupsionin endemik.

Gjithashtu në sfond: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pezulloi dy figura të rëndësishme në qeverinë e tij të dielën, duke vënë në pikëpyetje cilësitë e tyre drejtuese dhe duke akuzuar shumë nga vartësit e tyre për tradhti dhe bashkëpunim me Rusinë.

Dy zyrtarët e rangut të lartë – prokurorja e përgjithshme Iryna Venediktova dhe kreu i Shërbimit të Sigurimit Shtetëror (SBU), Ivan Bakanov, një bashkëpunëtor prej kohësh i Presidentit – tani janë subjekt i një hetimi dhe janë zëvendësuar përkohësisht.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pa i plotësuar kriteret, rruga për në BE do të jetë e gjatë

Story i radhës

Shtëpia e Bardhë thotë se nuk ka parë indikacione se Irani i ka shitur Rusisë drone

Të fundit nga