​Ukraina e Rusia do të nënshkruajnë nesër marrëveshjen për dërgesat e grurit

Rusia dhe Ukraina do të nënshkruajnë nesër pasdite në Stamboll një marrëveshje për eksportin e drithit, njoftoi sonte Presidenca turke.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, si dhe përfaqësues të Rusisë dhe Ukrainës do të marrin pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, sipas presidencës turke.

Marrëveshja është pjesë e planit të Kombeve të Bashkuara për të zhbllokuar eksportet e drithërave të Ukrainës dhe për të lejuar Rusinë të eksportojë drithëra dhe plehra.

Guterres po punonte për një plan që do të lejonte Ukrainën të eksportonte miliona tonë drithë nga magazinat e bllokuara në portet e Detit të Zi të Ukrainës për shkak të luftës. Kjo mund të lehtësojë krizën globale të ushqimit që ka bërë që çmimet e drithërave dhe drithërave të tjera të rriten.

Palët u takuan javën e kaluar në Stamboll kur u arrit një marrëveshje paraprake mbi planin.

Plani parashikon kontrolle të përbashkëta të anijeve kur ato largohen dhe mbërrijnë në portet e Detit të Zi dhe një mekanizëm që do të garantonte sigurinë e rrugëve, thanë zyrtarët turq.

Një qendër koordinimi e dërgimit të eksporteve do të krijohet në Stamboll dhe do të përfshijë zyrtarë nga OKB, Turqia, Rusia dhe Ukraina.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Liria vazhdon me përforcime

Story i radhës

Përçahet BE, Spanja del kundër propozimit për uljen e konsumit të gazit

Të fundit nga