​Trump: Nuk ka shans që Musk ta blejë Twitter-in

Donald Trump, ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, ka shkruar në rrjetin social Truth Social se nuk ka asnjë shans që njeriu më i pasur në botë Elon Musk ta blejë Twitter-in.

“Nuk ka asnjë mënyrë që Elon Musk ta blejë Twitter-in me çmim absurd, veçanërisht pasi zbuloi se kompania bazohet kryesisht në robotë dhe llogari të rreme”, shkroi Trump.

Trump shtoi se nuk ka asnjë gjobë prej një miliard dollarëve në rast të heqjes dorë nga blerja, atëherë Musk do të kishte hequr dorë shumë kohë më parë. Ai gjithashtu vlerësoi Truth Social si një rrjet shumë më të mirë se Twitter.

Meqë ra fjala, llogaria e Trump në Twitter u bllokua, kështu që ai krijoi një rrjet të ri social Truth Social në shkurt, por vetëm këtë muaj filloi të postonte rregullisht në këtë rrjet. Kompania po përballet edhe me problemin e numrit të vogël të përdoruesve.

Elon Musk njoftoi të premten se blerja e Twitter nuk pret për shkak të mundësisë që në vend të pesë përqindëshit të reklamuar, numri i llogarive false të jetë shumë më i lartë. Kjo është arsyeja pse Musk mund ta gjejë veten në telashe, pasi ekspertët besojnë se ai ka shkelur ligjet që ndalojnë manipulimin e tregut.

Pas postimit në Twitter të Musk për ndalimin e procesit të blerjes, vlera e aksioneve të Twitter filloi të bjerë dhe kështu diferenca në çmim midis ofertës së Musk dhe vlerës reale në bursë u thellua.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ankthi në adoleshencë/ Rriten rastet, mjekja: Janë shtuar vizitat, referohen edhe nga shkollat

Story i radhës

Kjo është koha e duhur për të shpuar veshët fëmijëve

Të fundit nga