Tre të vrarë në sulmin me raketa ruse në Dnipro

Të paktën tre persona janë vrarë dhe 15 janë plagosur në një sulm me raketa ruse në qytetin qendror të Ukrainës, Dnipro të premten, sipas guvernatorit rajonal, Valentyn Reznychenko, përcjell Bota sot.

“Raketat goditën një fabrikë industriale dhe një rrugë të zënë pranë saj,” tha Rezynchenko në faqen e tij në Facebook. “Ne jemi duke përcaktuar shkallën e shkatërrimit.”

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se disa raketa lundrimi të lëshuara nga bombarduesit strategjikë mbi Detin Kaspik goditën një fabrikë rreth orës 22:00 në Dnipro, një qytet i madh në lumin Dnieper. Katër raketa në hyrje u rrëzuan, tha ai. Videot e postuara në mediat sociale treguan shtëllunga tymi të zi të dendur që ngriheshin nga ndërtesat dhe makinat në flakë.

Sulmi në Dnipro vjen një ditë pasi një sulm raketor rus vrau të paktën 23 njerëz dhe plagosi më shumë se 200 në Vinnytsia, një qytet në jugperëndim të kryeqytetit, Kiev. Në javët e fundit, Rusia ka përdorur raketa me rreze të gjatë veprimi në ndërtesa të mbushura me njerëz në qytete larg frontit, duke vrarë dhjetëra njerëz në çdo rast. Ajo mohon të ketë shënjestruar civilët.

Sulmet ajrore ruse u raportuan gjithashtu diku tjetër.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u bëri thirrje të gjithëve që t’i kushtojnë vëmendje sirenave të sulmit ajror dhe të kërkojnë mbrojtje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse macet dhe qentë e urrejnë njëri-tjetrin?

Story i radhës

Zyrtare: Chelsea transferon Koulibalyn

Të fundit nga