Tre ditë pasi u martua në luftë: Bombardimet ruse ia vrasin burrin ukrainases

Kjo është historia e radhës e trishtueshme që vjen nga fronti i luftës në Ukrainë.

Valery Karpylenkos ishte një pjesëtare e Gardës Kombëtare të Ukrainës.

Më 5 maj, gruaja u martua me shokun e saj ushtarak Andriy, në fabrikën e çelikut Azovstal, një simbol i qëndresës ukrainase, por më 8 ai vdiq nga bombardimet ruse.

“Ti do të jesh dashuria ime për gjithë përjetësinë, unë kam zemrën tënde”, shkruan Valery në rrjetet sociale.

Në orët e fundit beteja për Azovstolin pothuajse ka përfunduar, pas evakuimit të të plagosurve dhe urdhrit të shtabit të ushtrisë për largimin e të gjithë luftëtarëve, duke ia lënë kontrollin e qytetit në dorë të rusëve.

Image

Andriy, Valery Karpylenkos

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sot sërish takim në mes SASHK-ut dhe Qeverisë, pritet të arrihet marrëveshje për pagat në arsim

Story i radhës

Blerja e Twitter nga Musk në rrezik, kërkohet ulja e çmimit

Të fundit nga