Trajanov: Ky konflikt është shumë afër nesh, duhet të mendojmë për interesat tona afatgjata

Deputeti dhe ish-ministri i Brendshëm Pavle Trajanov thotë se operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë është një sulm brutal ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Ai tha se ndërhyrja ushtarake do të zgjasë për aq kohë sa Ukraina do të rezistonte, e cila, sipas tij, do të shkaktonte dëme të mëdha në infrastrukturë dhe objektet e prodhimit dhe do të kishte shumë viktima dhe refugjatë.

“Ky konflikt është shumë afër nesh, ndaj duhet të kujdesemi për interesat tona afatgjata, strategjike dhe jetike”, tha ai.

Ai shtoi se vendi duhet të përgatitet dhe të ballafaqohet me pasojat

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Televizioni serb: Vuçiq ka refuzuar propozimin e BE-së për ta dënuar agresionin e Putinit

Story i radhës

CRYPTO tregut botëror i bashkëngjitet edhe REIS TOKEN (Recep Tayyip Erdoğan)

Të fundit nga