Tensione të mëdha në Ukrainë – Putini bën veprimin e radhës

Presidenti rus Vladimir Putin ka emëruar një gjeneral të ri për të drejtuar luftën në Ukrainë, ndërsa ushtria e tij ndryshon planet pas dështimit për të marrë Kievin, sipas një zyrtari amerikan dhe një zyrtari evropian.

Zyrtarët i thanë CNN-it se gjenerali i ushtrisë Alexander Dvornikov, komandant i Qarkut Ushtarak Jugor të Rusisë, është emëruar komandant teatri i fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Kjo flet për një pranim rus se po shkon jashtëzakonisht keq dhe se ata duhet të bëjnë diçka ndryshe,” tha zyrtari evropian.

Një komandant i ri teatri me përvojë të gjerë luftarake mund të sjellë një nivel koordinimi ndaj një sulmi që tani pritet të fokusohet në rajonin e Donbasit, në vend të fronteve të shumta.

Dvornikov, 60 vjeç, ishte komandanti i parë i operacioneve ushtarake të Rusisë në Siri, pasi Putin dërgoi trupa atje në shtator 2015 për të mbështetur qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad. Gjatë komandës së Dvornikov në Siri nga shtatori 2015 deri në qershor 2016, avionët rusë mbështetën regjimin e Asadit dhe aleatët e tij ndërsa rrethuan Alepon lindore të kontrolluar nga rebelët, duke bombarduar lagje me popullsi të dendur dhe duke shkaktuar viktima të mëdha civile. Qyteti ra në duart e forcave qeveritare siriane në dhjetor 2016.

Forcat ruse kanë përdorur një qasje të ngjashme të ashpër në pjesë të Ukrainës, duke goditur ndërtesat e banimit në qytetet kryesore dhe duke shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit port ukrainas të Mariupolit.

Ne do të shohim se sa efektive do të jetë kjo,” tha zyrtari evropian. “Doktrina ruse, taktikat ruse mbeten pothuajse ashtu siç kanë qenë që nga Afganistani.”

Analistët ushtarakë dhe zyrtarë amerikanë të njohur me vlerësimet e inteligjencës kanë spekuluar se gjeneralët rusë kanë për qëllim t’i paraqesin Putinit një përparim të prekshëm në fushën e betejës përpara Ditës së Fitores më 9 maj, kur Rusia vëzhgon humbjen e Gjermanisë naziste dhe tradicionalisht shënon rastin me një paradë në Moskë.

Por kjo gjithashtu mund të çojë potencialisht forcat ruse që të kryejnë më shumë mizori, siç dyshohet se ka ndodhur në periferi të Kievit, Bucha, ndërsa ishte nën pushtimin rus. “Era e keqe e këtyre krimeve të luftës do të qëndrojë mbi këto forca të armatosura ruse për shumë vite,” tha zyrtari.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Orari i punës në disa vende të Europës

Story i radhës

Sigurohuni a jeni shtatzënë me zbardhues

Të fundit nga