Të paktën 7,000 ushtarë ‘të zhdukur’ në Ukrainë

Sipas autoriteteve ukrainase, rreth 7200 ushtarë ukrainas konsiderohen “të zhdukur” në mes të luftës me Rusinë.

Oleg Kotenko, komisioneri për çështjet e personave të zhdukur në rrethana të veçanta, i tha Suspilny se ai beson se shumica e të zhdukurve janë të burgosur, përcjell Bota sot.

Ai tha: “Nëse po flasim për ushtrinë, atëherë le të kuptojmë se kush janë ushtarakët. Ka Forcat e Armatosura të Ukrainës, është Garda Kombëtare, ka roje kufitare, ka SBU dhe këto janë institucione të ndryshme.

“Ato nuk janë përfshirë në shifrën e dhënë nga Forcat e Armatosura të Ukrainës, Forcat e Armatosura të Ukrainës japin të dhëna për dy mijë ushtarë të zhdukur.

“Qendra jonë e thirrjeve ka afërsisht 7200 njerëz.”

Ai shtoi: “Ne e dimë se ata u dërguan në Rusi. Para së gjithash, ne duhet të kuptojmë se sa njerëz ka.

“Nëse janë më shumë se njëqind prej tyre, atëherë kuptojmë se praktikisht i gjithë batalioni është në robëri”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

RMV, rriten rastet me Kovid 19

Story i radhës

SKANDAL/ Funksionari i BESËS merr rrogë 500 euro pa punuar në komunën e Tetovës (DOKUMENT)

Të fundit nga