Stuhia Malik godet Evropën veriore, të paktën 4 të vdekur

Një stuhi e fuqishme dimërore përfshiu Evropën veriore gjatë fundjavës, duke vrarë të paktën katër persona, duke shkatërruar shtëpi dhe makina, duke mbyllur ura dhe duke shkaktuar përmbytje dhe ndaluar transportin, ndërsa mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike.

Në Mbretërinë e Bashkuar, një djalë 9-vjeçar në Staffordshire të Anglisë dhe një grua 60-vjeçare në Skoci u vranë të shtunën nga rrëzimi i pemëve ndërsa erërat e forta goditën pjesët veriore të Britanisë.

 

 

Shpërthime erërash prej më shumë se 100 mph (160 km/h) janë raportuar në pjesë të Skocisë, duke shkaktuar ndërprerje të gjerë të transportit dhe duke lënë dhjetëra mijëra shtëpi pa energji elektrike.

Udhëheqësi skocez Nicola Sturgeon tha se ndërkohë që shumë prej tyre janë rilidhur energjia, ndërprerjet e energjisë do të vazhdojnë për shumë njerëz, sepse një stuhi tjetër do të godasë rajonin të dielën.

Mediat daneze raportuan se një grua 78-vjeçare vdiq nga plagët e rënda pasi u rrëzua nga erërat e forta. Në Gjermaninë fqinje, media lokale raportoi se një burrë u vra të shtunën pasi u godit nga një billboard që u lirua nga stuhia.

Pjesët jugore të Suedisë u goditën keq gjithashtu, dhe mijëra familje ishin pa energji elektrike të dielën pasdite. Tragetet për në ishullin Gotland të Detit Baltik u anuluan për shkak të erërave të forta.

Dëme të rënda në shtëpi, makina dhe varka, ndër të tjera, u raportuan në Norvegji, ndërsa reshjet e dendura të borës në të gjithë Finlandën shkaktuan përplasje rrugore dhe ndërprenë trafikun e autobusëve dhe trenave në disa pjesë të vendit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ish diplomati shqiptar: Me Albin Kurtin, Serbisë i ka ngecur ‘sharra në gozhdë’/ Ja pse asociacioni është i panevojshëm për Kosovën

Story i radhës

“Ishte shumë e tepërt”/ Ish-banori i BB VIP: Mozzik nuk zgjodhi të këndonte, por të rrinte me Donaldin

Të fundit nga