Studimi: Palestrat, vendet me rrezikun më të lartë të infektimit me koronavirus

Sa janë shanset për t’u infektuar me Covid në kinema? Apo në palestër, pa maskë? Apo gjatë një vrapimi herët në mëngjes në park? Një studim i publikuar në Environmental Science & Technology, i krijuar në bashkëpunim me disa shkencëtarë ndërkombëtarë, u jep përgjigje këtyre pyetjeve. Dihet mirë se disa vende dhe aktivitete mbartin rreziqe të ndryshme të ekspozimit ndaj koronavirusit, por një studim i ri heq shumë nga spekulimet, duke ofruar vlerësime të qarta në vend.

Studiuesit pas këtij punimi analizuan epidemitë dhe ngjarjet e superpërhapjes dhe studiuan faktorët që pengojnë dhe ndihmojnë në përhapjen e virusit, për të hartuar një model matematikor që merr parasysh shumë faktorë përpara se të japë një përqindje të rrezikut të infeksionit.

Duke shkuar në kinema

Shkencëtarët vërejnë se këto përqindje nuk janë një vlerësim krejtësisht i saktë, por ato ndihmojnë në përgjigjen e disa pyetjeve komplekse: Në cilat situata kam më shumë gjasa të marr kurorën? Në cilën ka më pak gjasa?

Nëse hyni në një kinema të mbushur me njerëz me ventilim të dobët dhe një audiencë kryesisht të pa maskuar, ka një shans 14% për t’u infektuar, duke supozuar se të gjithë në dhomë janë të heshtur para, gjatë dhe pas filmit, pretendon studimi. Por nëse ka njerëz që flasin shanset e infektimit nëse askush nuk mban maskë shkon në 54%. Nëse të gjithë mbajnë maskë, rreziku i infektimit bie në 5.3% pa ​​folur dhe 24% me të folur.

Duke pasur parasysh se Covid përhapet kryesisht përmes grimcave në ajër, maskat, ventilimi, numri i njerëzve në një dhomë apo ndërtesë dhe koha e kaluar në atë hapësirë ​​janë faktorë kyç. Ajo që ndodh rreth individit është gjithashtu e rëndësishme.

Rreziku më i madh është ushtrimi intensiv

Rreziku më i madh është ushtrimi intensiv, pastaj të bërtiturit dhe të kënduarit, pastaj të folurit normal. Kategoria e “mjedisit të qetë” është më pak shqetësuese, tha studimi. Jo çuditërisht, qëndrimi jashtë dhe mbajtja e maskës është mënyra më e mirë për të shmangur koronavirusin, shkruajnë studiuesit.

Ushtrimet intensive në një vend të ajrosur dobët plot me njerëz pa maska ​​janë pothuajse një mënyrë e sigurt për t’u infektuar me koronavirus – shanset janë deri në 99%. Të ushtrohesh edhe për një kohë të shkurtër në një palestër të ajrosur mirë ka një shans 17% të infektimit nëse nuk përdoren maska. Dhe nëse është e ajrosur dobët? Shanset janë 67 për qind, pohojnë shkencëtarët.

Ventilim, maska, ventilim…

Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se duke veshur maska, vaksinime dhe një distancë prej të paktën dy metrash, ventilimi i përmirësuar – duke përfshirë dritaret e hapura, tifozët e tavanit dhe pastruesit portativë të ajrit – mund të ndihmojnë në frenimin e përhapjes së Covid.

“Me ventilim të mirë, përqendrimi i grimcave virale në ajër do të jetë më i ulët dhe ato do të largohen nga shtëpia juaj më shpejt sesa me ventilim të dobët”, thonë ata. Por shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se shumë objekte të brendshme, biznese, shkolla, kisha – ndërtesat në të cilat kalojmë jetën tonë të përditshme – nuk janë të dizajnuara ose të pajisura siç duhet për të përballuar një pandemi.

“Ne kemi nevojë urgjente për të përmirësuar sigurinë e ajrit që thithim në një sërë mjedisesh,” shkruajnë studiuesit. “Të dhënat nga epidemia e Covid-it tregojnë vazhdimisht se një pjesë e madhe e ndërtesave në mbarë botën kanë norma shumë të ulëta ajrimi,” përfundojnë ata.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Erdogan fton Putinin për vizitë në Turqi, ja çka i ka thënë atij për konfliktin në Ukrainë

Story i radhës

Prishtina barazon në miqësore ndaj ekipit nga Kazakistani, Atyrau

Të fundit nga