Stresi thuajse shkaktari kryesor që nuk ju lejon të merrni barkun që ëndërroni

Stresi dhe barku? Si mund të lidhet stresi që ndjeni me dhjamin e barkut? Dhe akoma! Christina Mavridou, mësuese e edukimit fizik, trajnere personale, ju tregon se si të menaxhoni stresin për të pasur rezultatin që dëshironi.

Bëni një mini meditim

Stresi i vazhdueshëm dhe intensiv shkakton rritjen e sekretimit të kortizolit në trupin tuaj, një hormon që rrit depozitimin e yndyrës në bark. Nga ana tjetër, një studim në revistën International Journal of Behavioral Medicine zbuloi se njerëzit me një vetëdije të fortë kishin 25% më pak gjasa të ishin obezë dhe kishin më pak yndyrë në bark sesa homologët e tyre “jo aq zen”. Për të reduktuar menjëherë tensionin, provoni këtë meditim të lehtë të sugjeruar nga trajnerja personale Kirsten Beverley-Waters: “Mbyllni sytë, vendosni duart në bark dhe përqendroni mendimet tuaja në ajër, pasi është themeli i energjisë dhe forcës suaj.

Qetësohuni para gjumit

Mungesa e gjumit dihet se çon në shtim në peshë: Një studim gjashtëvjeçar i botuar në International Journal of Obesity zbuloi se njerëzit që flinin më pak se 6 orë fituan më shumë se dy herë më shumë yndyrë, kryesisht në bark, krahasuar me ata që flinin, shumë më pak ose më pak ose 8 orë. Për të fjetur më mirë, shkëputeni nga stimujt vizualë 1 orë para se të shkoni në shtrat, nëse keni një kafshë shtëpiake, nxirreni atë nga dhoma e gjumit dhe vendoseni termostatin në 16-17ºC.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bruksel, takim i shefave të diplomacive të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

Story i radhës

Trupat mbrojtëse të Kharkiv arrijnë kufirin rus

Të fundit nga