​Si ta pastroni kuzhinën për 5 minuta

Me gjithë gatimet dhe pjekjet në kuzhinë, është normale që të grumbullohen yndyrë, papastërti dhe thërrime.

Për fat të mirë, ju mund ta eliminoni këtë rrëmujë shumë shpejt me këto këshilla të shkëlqyera pastrimi të përshtatura për kuzhinën tuaj dhe ju duhen pesë minuta ose më pak.

Njollat e forta

Nëse keni një lavaman prej porcelani dhe dëshironi të hiqni shenjat e gërvishtjeve prej tij, profesionistët sugjerojnë një përzierje të boraksit dhe lëngut të limonit. Bëni një pastë nga përbërësit e mësipërm, fërkoni njollat e zeza në një lavaman të lagur me një sfungjer ose peshqir të lagur dhe lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta përpara se ta shpëlani.

Kabinete të shkëlqyera

Është e nevojshme të pastroni dorezat e kabinetit. Ky hap pastrimi gjithashtu do të largojë mikrobet nga kjo sipërfaqe. Fshini butonat ose dorezat me peceta dezinfektuese. Lërini ato të thahen në ajër në mënyrë që kimikatet nga pecetat të mund të bëjnë punën optimale për heqjen e mikrobeve. Nëse dëshironi të hiqni qafe shenjat e bezdisshme të gishtërinjve, mund ta bëni këtë me një përbërës që ndoshta e keni pranë. Nëse kabineti juaj nuk është prej alumini ose bakri, fshijini sipërfaqet e tij me një leckë të pastër të mbuluar me uthull alkooli.

Pastroni “syrin” e lavamanit

Gjithçka që ju nevojitet është një kruajtëse për të hequr pjesët e ndotura që janë grumbulluar rreth lavamanit dhe rubinetit. Një kruajtëse do të jetë gjithashtu e dobishme për të hequr copat e djegura të ushqimit nga tenxheret dhe tiganët tuaj.

Rregulloni frigoriferin

Ekziston një probabilitet i lartë që shumë pluhur dhe papastërti të jenë grumbulluar nën frigoriferin tuaj. Gjithçka, nga thërrimet te qimet, mund të arrijë në pjesën e përparme të frigoriferit tuaj, ku bie në kontakt me dyshemenë. Ju mund ta rregulloni këtë shpejt. Me zgjatjen e ngushtë të tubit të fshesë elektrike, pastroni buzën e frigoriferit dhe më pas fshijeni zonën me një leckë të lagur, shkruan “Sun”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

E quajti Putinin psikopat/ Gjendet e vdekur modelja ruse, trupin ia fusin në valixhe – rrëfehet i dashuri

Story i radhës

Vedat Muriqi paralajmëron Madridin: Nuk do ta kenë lehtë ndaj nesh

Të fundit nga