Si po e financon ushtrinë e saj kundër agresionit rus? Mësojeni vendimin e fundit të qeverisë ukrainase

Qeveria e Ukrainës ka thënë se do të lëshojë tokena të pandryshueshme (NFT) për të financuar ushtrinë e saj, derisa ata po mbrojnë vendin kundër pushtimit rus.

Njoftimi nga zëvendëskryeministri Mykhailo Fedorov vjen në të njëjtën javë kur vendi mblodhi më shumë se 200 milionë euro nga shitja e bonove të luftës.

Ato janë një nga një sërë mënyrash që Ukraina po përdor për të mbledhur fonde.

Qeveria është gjithashtu në bisedime me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Bankën Botërore për ndihmën urgjente.

Në një postim në Twitter, Fedorov tha se NFT-të do të lançohen “së shpejti”.

Megjithatë, nuk kishte plane për të shitur tokena të këmbyeshëm, nga të cilat kriptovalutat janë një shembull kryesor, shtoi ai.

NFT-të janë tokena aktive “të një lloji” në botën dixhitale që mund të blihen dhe shiten si çdo pjesë tjetër e pronës, por që nuk kanë formën e tyre të prekshme.

Shenjat dixhitale mund të mendohen si certifikata pronësie për asete virtuale ose fizike.

Njoftimi është shenja më e fundit që qeveria ukrainase po përqafon asetet dixhitale derisa kërkon mënyra të reja për të mbledhur para për të paguar ushtrinë e saj./Botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Keni akne dhe njolla në fytyrë? Shkaktari mund të jetë aksesori i preferuar i dimrit

Story i radhës

Lleshaj: NATO të përdorë të njëjtën retorikë ndaj Putin kur bëhet fjalë për kërcënim bërthamor

Të fundit nga