Si Olaf Scholz në skenën e hapur me një thënie humoristike, ia hodhi Putinit!

Çfarë ndodhi me kancelarin? Olaf Scholz, i njohur për deklaratat të thata, udhëtoi për në Moskë me një mision delikat. Për ironi, përballë një lufte të mundshme, politikani i SPD, zbuloi brezin e tij të humorit.

Ndoshta nuk është një taktikë e keqe në fund të fundit. Vetëm përballë një lufte të re të mundshme në Evropë, një shaka mund të ngris atmosferën e tensionuar, ndoshta të lirojë nyjën. Nëse ky ishte qëllimi i tij, atëherë kancelari Olaf Scholz (SPD) demonstroi artin më të lartë të diplomacisë, gjatë vizitës së tij në Moskë.

Edhe presidenti rus Vladimir Putin, i cili shkaktoi krizën me vendosjen e më shumë se 120,000 ushtarëve në kufirin me Ukrainën, nuk mund të mos buzëqeshte – edhe nëse mundohej. Putini, i cili dihet se flet mirë gjermanisht, do ta ketë kuptuar gërmimin e vogël që Scholz prezantoi në shtypin botëror të martën pas bisedimeve të krizës me “buzëqeshjen e tij të zymtë” .

Olaf Scholz: Putin në pushtet? “Mund të qëndroi më gjatë, por jo përgjithmonë”

Duke iu referuar zgjerimit drejt lindjes së NATO-s dhe dëshirës së Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n, të cilën Rusia e percepton si një kërcënim, Scholz tha: “Është një situatë disi idiosinkratike që ajo [hyrja e Ukrainës në NATO, d. Red.]  nuk është në tavolinë fare. Nuk është në rendin e ditës, “kancelari pothuajse e fshiu nga tavolina pikën kryesore të mosmarrëveshjes. Tema e pranimit të Ukrainës në Nato, vështirë se do të shfaqet sërish gjatë mandatit të tyre. Dhe më pas erdhi: “Nuk e di sa kohë e ka ndërmend të jetë në pushtet presidenti. Të paktën kam ndjesinë se ai mund të qëndroi më shumë, por jo përgjithmonë”.

Sapo shtyu arsyen e krizës për të nesërmen, me humor i dha palës një të brendshme – kështu funksionon menaxhimi i krizës? Ndoshta historianët një ditë do ta vlerësojnë atë. Si burim janë në dispozicion jo vetëm video-incizimet e konferencës për shtyp në Moskë, por edhe transkripti zyrtar i Kancelarisë. Atje, performanca joshëse e kancelarit është regjistruar zyrtarisht për pasardhësit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tre banorët e BBV-së urojnë Pavarësinë e Kosovës, mungon Einxhel

Story i radhës

Kulmi i shtëpisë në pamjen e një shtegtari apo shteti i Kosovës, i papërfunduar

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish