Si filloi dhe ngjarjet që përcollën “ditë pas dite” krizën e fundit Ukrainë-Rusi

Tensionet rreth krizës Ukrainë-Rusi kanë zier për më shumë se dy muaj, me përpjekjet diplomatike për të zgjidhur çështjen që tregojnë pak shenja përparimi.

Rusia ka më shumë se 100,000 trupa në kufirin e saj me Ukrainën, duke shkaktuar paralajmërime perëndimore për një pushtim të afërt.

Moska, e cila ka mohuar vazhdimisht se planifikon të pushtojë dhe thotë se po i përgjigjet agresionit të aleatëve të NATO-s, i hedh poshtë këto paralajmërime si “histeri”.

Por si erdhi deri në këtë pikë?

Më poshtë ua sjellim një përmbledhje që tregon një ngjarjet kryesore dhe datat e tyre, deri më tani, përcjell Telegrafi.

Nëntor 2021

Imazhet satelitore tregojnë një grumbullim të ri të trupave ruse në kufirin me Ukrainën, dhe Kievi thotë se Moska ka mobilizuar 100,000 ushtarë së bashku me tanke dhe pajisje të tjera ushtarake.

7 dhjetor 2021

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden paralajmëron Rusinë për sanksione të mëdha ekonomike perëndimore nëse pushton Ukrainën.

17 dhjetor 2021

Rusia paraqet kërkesa të detajuara të sigurisë për Perëndimin, duke përfshirë që NATO të ndërpresë të gjitha aktivitetet ushtarake në Evropën Lindore dhe Ukrainë dhe që aleanca të mos pranojë kurrë Ukrainën ose vendet e tjera ish-sovjetike si anëtarë.

3 janar 2022

Biden siguron presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, se SHBA do të “përgjigjet me vendosmëri” nëse Rusia pushton Ukrainën.

Të dy burrat folën në telefon për të diskutuar përgatitjet për një seri takimesh diplomatike të ardhshme për të adresuar krizën.

10 janar 2022

Zyrtarët amerikanë dhe rusë takohen në Gjenevë për bisedime diplomatike, por mosmarrëveshjet mbeten të pazgjidhura pasi Moska përsërit kërkesat e sigurisë që Uashingtoni thotë se nuk mund t’i pranojë, sjell në pah Al Jazeera.

24 janar 2022

NATO vendos forcat në gatishmëri dhe përforcon praninë e saj ushtarake në Evropën Lindore me më shumë anije dhe aeroplanë luftarakë.

Disa vende perëndimore nisin evakuimin e stafit jo thelbësor të ambasadës nga Kievi. SHBA vendos në gatishmëri 8500 trupa.

26 janar 2022

Uashingtoni paraqet një përgjigje me shkrim ndaj kërkesave të sigurisë së Rusisë, duke përsëritur një përkushtim ndaj politikës së NATO-s me dyer të hapura, ndërsa ofron një “vlerësim parimor dhe pragmatik” të shqetësimeve të Moskës.

27 janar 2022

Biden paralajmëron për një pushtim të mundshëm rus në shkurt. Kina vendoset politikisht në krah të Rusisë dhe i thotë SHBA-së se “shqetësimet legjitime të sigurisë” të Moskës duhet “të merren seriozisht”.

28 janar 2022

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se kërkesat kryesore të sigurisë së Rusisë nuk janë adresuar, por se Moska është e gatshme të vazhdojë të bisedojë.

Presidenti i Ukrainës, Zelenkskyy paralajmëron Perëndimin që të shmangë krijimin e “panikut” që do të ndikojë negativisht në ekonominë e vendit të tij.

31 janar 2022

SHBA dhe Rusia grinden për krizën e Ukrainës në një seancë speciale të mbyllur të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield i tha këshillit se një pushtim rus i Ukrainës do të kërcënonte sigurinë globale.

I dërguari i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya, akuzoi Uashingtonin dhe aleatët e tij se po nxisin kërcënimin për luftë, pavarësisht mohimeve të vazhdueshme të Moskës për një pushtim të planifikuar.

“Diskutimet për kërcënimin për luftë janë provokuese në vetvete. Ju pothuajse po bëni thirrje për këtë. Ju dëshironi që kjo të ndodhë”, citohet të ketë thënë Nebenzya.

1 shkurt 2022

Putin mohon planifikimin e një pushtimi dhe akuzon SHBA-në për injorimin e kërkesave të sigurisë së vendit të tij.

“Tashmë është e qartë se shqetësimet themelore ruse përfunduan duke u injoruar”, tha ai.

6 shkurt 2022

Rusia ka krijuar 70 për qind të akumulimit ushtarak që i nevojitet për të nisur një pushtim të plotë të Ukrainës, sipas zyrtarëve amerikanë të cituar në mënyrë anonime në mediat amerikane.

8 shkurt 2022

Presidenti francez Emmanuel Macron takohet me Putinin për bisedime maratonë në Moskë dhe u thotë gazetarëve se Rusia nuk do ta përshkallëzojë krizën në Ukrainë.

Megjithatë, Kremlini mohoi se Macron dhe Putin arritën një marrëveshje për de-përshkallëzimin e krizës.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se “në situatën aktuale, Moska dhe Parisi nuk mund të arrijnë asnjë marrëveshje”.

10 shkurt 2022

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss dhe ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov zhvillojnë bisedime të pafrytshme.

Në një konferencë “të akullt” për shtyp, Lavrov e përshkroi takimin si “një bisedë midis një personi memece dhe një personi të shurdhër”.

Ai shtoi se “faktet” e paraqitura nga ekipi i tij mbi krizën “u mohuan” nga homologët e tyre britanikë.

Truss, e cila paralajmëroi për sanksione të ashpra perëndimore nëse Ukraina sulmohej, sfidoi Lavrov në lidhje me pohimin e tij se grumbullimi i trupave dhe armatimeve të Rusisë nuk po kërcënonte askënd.

11 shkurt 2022

Këshilltari për sigurinë kombëtare i Biden, Jake Sullivan, thotë se inteligjenca amerikane tregon se një pushtim rus mund të fillojë brenda disa ditësh, përpara se të përfundojnë Lojërat Olimpike të Pekinit më 20 shkurt.

Pentagoni urdhëroi dërgimin e 3000 trupave amerikane në Poloni për të siguruar aleatët. Ndërkohë, një numër vendesh u bënë thirrje qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina, me disa paralajmërime se evakuimi ushtarak nuk do të garantohet në rast lufte, shkruan më tej Al Jazeera.

12 shkurt 2022

Biden dhe Putin zhvillojnë bisedime përmes video-konferencës.

Presidenti amerikan tha se një pushtim rus i Ukrainës do të shkaktonte “vuajtje të gjerë njerëzore” dhe se Perëndimi ishte i përkushtuar ndaj diplomacisë për t’i dhënë fund krizës, por “njëlloj i përgatitur për skenarë të tjerë”.

Putin u ankua në thirrjen se SHBA dhe NATO nuk i janë përgjigjur në mënyrë të kënaqshme kërkesave ruse që Ukrainës t’i ndalohet bashkimi me aleancën ushtarake dhe që NATO të tërheqë forcat nga Evropa Lindore.

Yuri Ushakov, ndihmësi kryesor i Putinit për politikën e jashtme, tha se ndërsa tensionet janë përshkallëzuar prej muajsh, ditët e fundit “situata thjesht është sjellë në pikën e absurditetit”.

Ai tha se Biden përmendi sanksionet e mundshme që mund të vendosen ndaj Rusisë, por: “Kjo çështje nuk ishte fokusi gjatë një bisede mjaft të gjatë me liderin rus”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Koronavirusi, specialistët: Situata e qëndrueshme

Story i radhës

Të pasurohesh fillon që nga mënyra se si mendon

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish