Shuhen zjarret pas sulmeve me raketa në Odesa

Zjarret e shkaktuara nga sulmet me raketa në qytetin jugor të Ukrainës, Odesa, janë shuar, tha Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të vendit të hënën mbrëma, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Odesa u vu nën sulm të rëndë të hënën, me raketa lundrimi – përfshirë raketat e reja hipersonike Kinzhal të Rusisë – duke shkatërruar dy hotele, një qendër tregtare dhe një magazinë, thanë zyrtarët.

Një person vdiq dhe pesë u shtruan në spital, sipas zyrtarëve ukrainas. Ende janë duke u sqaruar informacionet e detajuara për lëndime të tjera dhe viktima të mundshme.

Raketa hipersonike: Raketa e re Khinzal pati debutimin e saj luftarak në fillim të luftës dhe është përdorur vetëm një herë më parë, sipas burimeve të inteligjencës perëndimore. Ajo mbart një ngarkesë konvencionale deri në 480 kilogramë.

Sulmet shkaktuan dëme të mëdha, me pamjet nga qyteti që tregojnë shkatërrim të gjerë. Sipas zyrtarëve ukrainas, një sulm me raketa në distriktin Suvorov vuri flakën në tre magazina me një sipërfaqe totale prej 1200 metrash katrorë.

Disa kontekste: Odesa dhe zona përreth kanë parë një rritje të mprehtë të sulmeve javën e fundit, me forcat ruse që përdorin nëndetëse, anije sipërfaqësore dhe avionë për të lëshuar raketa.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ngjarje jo fort të mira i presin këto 3 shenja të horoskopit në këtë muaj…

Story i radhës

Lufta mes Selës dhe Taravarit ashpërsohet, Taravari nuk pranoi të bëhet Sekretar

Të fundit nga