Shteti që mund të ndërmjetësojë për paqe mes Ukrainës dhe Rusisë

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, ka theksuar se miqësia midis Pekinit dhe Moskës është ende shumë e fortë – pavarësisht dënimit ndërkombëtar për pushtimin e Ukrainës nga Rusia – dhe thotë se Kina është e hapur për të ndihmuar ndërmjetësimin e paqes, raporton AFP.

Pekini ka ecur në një litar të hollë diplomatik gjatë gjithë krizës, duke refuzuar ta dënojë aleatin e tij të ngushtë Moskën pasi vetëm muajin e kaluar shpalli një partneritet strategjik “pa kufij” midis dy vendeve.

“Miqësia midis dy popujve është shumë e fortë dhe perspektivat e bashkëpunimit në të ardhmen e të dyja palëve janë shumë të mëdha”, tha Wang në një konferencë vjetore për shtyp të hënën.

Por ai tha se Kina ishte “e gatshme të punojë me komunitetin ndërkombëtar për të kryer ndërmjetësimin e nevojshëm, kur është e nevojshme”.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha javën e kaluar se Kina duhet të ndërmjetësojë në bisedimet e ardhshme të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës pasi fuqitë perëndimore nuk mund ta përmbushin këtë rol.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Shumë më kanë pyetur për mamin…”/ Einxhel zbulon nëse ka takuar Beatrixën

Story i radhës

Gjurmë të pa shlyera në kujtesën e populli t’im

Të fundit nga