Shtëpia e Bardhë: Rusia merr dron nga Irani

Irani po përgatitet t’i sigurojë Rusisë “qindra” mjete ajrore pa pilot, duke përfshirë dronë të aftë për armë, për përdorim në pushtimin e tij të vazhdueshëm të Ukrainës, tha Shtëpia e Bardhë të hënën.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan tha se ishte e paqartë nëse Irani i kishte ofruar Rusisë ndonjë nga sistemet pa pilot, por tha se SHBA kishte “informacion” që tregon se Irani po përgatitet të trajnojë forcat ruse për t’i përdorur ato brenda këtij muaji, raporton Associated Press, përcjell Bota sot.

Informacioni ynë tregon se qeveria iraniane po përgatitet t’i sigurojë Rusisë deri në disa qindra UAV, duke përfshirë UAV-të e aftë për armë në një afat kohor të përshpejtuar.

Ai tha se zhvillimi ishte provë se bombardimet dërrmuese të Rusisë në Ukrainë, të cilat e kanë çuar atë në konsolidimin e fitimeve në lindje të vendit në javët e fundit, po “vinin me një kosto për ruajtjen e armëve të veta”.

Pohimi i Sullivan erdhi një ditë para udhëtimit të Joe Biden në Izrael dhe Arabinë Saudite, ku programi bërthamor i Iranit dhe aktivitetet malinje në rajon do të jenë një temë kryesore e diskutimit.

Sullivan vuri në dukje se Irani ka ofruar mjete ajrore të ngjashme pa pilot për rebelët Houthi të Jemenit për të sulmuar Arabinë Saudite përpara se të arrihet një armëpushim në fillim të këtij viti.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si ndikon marrëdhënia e prindërve me njëri-tjetrin në jetën tuaj romantike

Story i radhës

Morali i protestës dhe thirrja e Papës: Mos injoroni hallet e njerëzve

Të fundit nga