Shpërthen sërish vullkani Merapi në Indonezi

Vullkani Merapi i Indonezisë shpërtheu në ishullin me popullsi të dendur Java, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qendra e Kërkimit dhe Zhvillimit të Teknologjisë për Fatkeqësitë Gjeologjike në Indonezi (BPPTKG) deklaroi se shpërthimi është i dukshëm në malin Merapi. Tymi ngrihet 20 deri në 50 metra mbi majën e kraterit.

Vullkani 2.968 metra i lartë ndodhet në ishullin me popullsi të dendur Java, pranë qytetit antik Yogyakarta. Merapi është më aktivi nga dhjetëra vullkanet indoneziane dhe ka shpërthyer disa herë kohët e fundit.

Si pasojë e shpërthimit vullkanik në vitin 2010 humbën jetën 347 persona.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Story i radhës

Manchester City u shpall kampion i Anglisë, pornostarja e famshme nuk përmbahet

Të fundit nga