“Shokët e Putinit kanë para të pista të fshehura”/Britania e madhe merr masa kundër oligarkëve rusë

Qeveria britanike dëshiron të nxisë legjislacionin përmes Parlamentit për të ndërmarrë veprime më efektive kundër oligarkëve rusë me pasuri të mëdha në Britani, shkruan SRF transmeton “Bota sot”. Qëllimi ishte të “dërgohej një sinjal shumë i fortë se Britania nuk është shtëpia e korrupsionit”, tha Sekretarja e Brendshme britanike Priti Patel, e cila prezantoi ligjin në Dhomën e Komunave në Londër.

Rregullat e reja synonin ta bënin më të vështirë për rrethin e brendshëm të presidentit rus Vladimir Putin fshehjen e aseteve dhe pasurisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe pastrimin e parave.

Për këtë qëllim do të futet një regjistër i ri i pronarëve përkatës, i cili, ndryshe nga më parë, nuk duhet të lejojë asnjë fshehje.

“Shokët e Putinit kanë para të pista të fshehura në Britani dhe në të gjithë Perëndimin, por ne nuk i duam ato këtu,” tha Patel.

Për shkak të procedurës së përshpejtuar, ligji duhet të kalojë të hënën të gjitha leximet e nevojshme, pasi më parë ishte vonuar disa herë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

6 mënyra për të qenë të lumtur këtë vit, sipas shkencës

Story i radhës

Skema mashtrimi në kriptomonedha përfitojnë nga konflikti në Ukrainë

Të fundit nga