​Shenjat që tregojnë se jeni nën stres pa e ditur

Ndonjëherë stresi vjen ngadalë dhe në heshtje, pas një morie situatash të vështira, kështu që është e vështirë për një individ ta vërejë.

Simptomat nuk duhet të injorohen dhe nëse i vëreni, do të ishte mirë të ngadalësoni ritmin e jetës ose t’i drejtoheni një eksperti, shkruan Bright Side.

Djersitje

Papritur vini re se djersitni shumë edhe kur nuk jeni duke bërë diçka të vështirë? Mund të jetë nga ankthi.

Kërcitja e dhëmbëve (bruksizëm)

Më shpesh, njerëzit e bëjnë këtë gjatë gjumit, shtrëngojnë dhëmbët ose kërcëllijnë dhe kjo më së lehti dallohet nga dhimbja e nofullës që shfaqet menjëherë pas zgjimit.

Përveç kësaj, nëse e bëni këtë për një periudhë të gjatë kohore, do të vini re se pamja e dhëmbëve tuaj ndryshon, skajet e prerjes humbasin, bëhen të drejtë, kështu që dhëmbët duken të konsumuar. Dentistët besojnë se shkaku më i zakonshëm i bruksizmit, i cili është një zakon i pavetëdijshëm, është stresi.

Rënia e flokëve

Keni filluar të vini re se flokët po ju bien më shumë, ndonjëherë me fije pas krehjes dhe larjes së flokëve. Është koha për të ngadalësuar dhe për të punuar për të reduktuar stresin. Ky fenomen ndodh vetëm 6-12 javë pas ngjarjeve stresuese, ndaj mos e injoroni.

Gojë e tharë

Ndiheni vazhdimisht të etur dhe goja të thatë? Edhe pse është mirë dhe rekomandohet të pini ujë të lehtë gjatë gjithë ditës, nëse organizmi kërkon papritur sasi të mëdha, ka mundësi që të jetë nën stres. Stresi i zgjatur bllokon gjëndrat e pështymës dhe tharja e gojës shfaqet si shkaktar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​SHBA: Rusia të lirojë të arrestuarit padrejtësisht në Çeçeni

Story i radhës

Ronaldo bllokoi…

Të fundit nga