Shefi ushtarak thotë se forcat e Ukrainës janë në “pozicion të ashpër mbrojtës”

Oleksandr Striuk, kreu i administratës ushtarake civile në qytetin industrial ukrainas të Severodonetsk, tha të shtunën se forcat ukrainase ishin në një “pozicion të ashpër mbrojtës” ndërsa luftimet u ndezën në periferi të qytetit, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Në komentet në televizionin kombëtar, Striuk tha se disa nga luftimet më intensive ishin përqendruar rreth hotelit Mir në periferi të qytetit.

“Një betejë e vërtetë mund të dëgjohet në zonën e stacionit kryesor të autobusëve,” tha ai. “Ushtria jonë është në një pozicion të ashpër mbrojtës. Qyteti është duke u granatuar vazhdimisht. Shtabi humanitar që ndodhet në qytet është praktikisht i pamobilizuar sot, sepse nuk është e sigurt të lëvizësh nëpër qytet, dhe puna e shtabit është pezulluar. .”

Striuk përshkroi një situatë të rëndë, duke thënë se nuk kishte komunikime telefonike celulare dhe se energjia elektrike është ndërprerë. Komentet e tij vijnë vetëm disa orë pasi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të natës të shtunën se koha derisa Ukraina të çlirohet “shkurtohet” çdo ditë dhe se është “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të rimarrë fitimet ruse.

“Ne e furnizuam qytetin me ujë me energji elektrike, stacione pompimi”, tha ai. “Uji që disponohet është nga puset e hapura me gjeneratorë. Në qytet ka rreth gjashtë apo shtatë puse. Është jashtëzakonisht i rrezikshëm, sapo mblidhen njerëzit për ujë, aty fillojnë granatimet”.

Striuk, megjithatë, shprehu njëfarë besimi se qyteti do të ishte në gjendje të përballonte me disa furnizime të kufizuara të dorëzuara në rrugë.

“Ka ende mundësi për të arritur në qytet”, tha ai, “Ka mundësi për dërgimin e ngarkesave minimale. Kjo është jashtëzakonisht e vështirë, por ende e mundur”.

“Evakuimi është shumë i pasigurt, pak njerëz, prioritet për të plagosurit. Vetëm një nivel fillestar i kujdesit mjekësor është i disponueshëm në qytet.”

Në një deklaratë, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës pretendoi se forcat ruse kishin pësuar humbje dhe ishin tërhequr në disa pozicione të pushtuara më parë në drejtim të Severodonetsk, por shtoi se rusët po vazhdonin të kryenin zbulimin e zonës për të identifikuar dhe goditur elementët. të forcave të armatosura të Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Benzema e mbyll si golashënuesi më i mirë

Story i radhës

Horoskopi ditor, e diel 29 maj

Të fundit nga