Rusia thotë se më shumë se 900 luftëtarë ukrainas janë dërguar në një koloni burgu

Rusia thotë se më shumë se 900 luftëtarë ukrainas janë dërguar në një koloni burgu

Më shumë se 900 luftëtarë ukrainas që ishin izoluar në fabrikën e çelikut në Mariupol në Azovstal janë dërguar në një koloni burgu në territorin e kontrolluar nga Rusia, ka thënë Moska, raporton BBC. 

Ukraina urdhëroi trupat atje të tërhiqen si pjesë e një marrëveshjeje të arritur nga të dyja palët, pasi ajo përpiqet të shpëtojë jetën e tyre. Furnizimet me ushqim dhe ujë thuhet se kanë qenë të pakta në fabrikë për disa javë.

Një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha të mërkurën se 959 personel të shërbimit ukrainas janë dorëzuar që nga e marta. Prej tyre, 51 po trajtoheshin për lëndimet e tyre dhe pjesa tjetër ishte dërguar në një ish-koloni burgu në qytetin Olenivka në një zonë të kontrolluar nga Rusia të rajonit të Donetsk.

Fati i tyre mbetet i paqartë, pasi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, refuzoi të thotë nëse ata do të trajtohen si kriminelë apo robër lufte.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës u zotua të bëjë “çdo gjë të nevojshme” për të shpëtuar ata që janë ende në rrjetin e përhapur të tuneleve dhe bunkerëve nën fabrikën e çelikut, por pranoi se nuk kishte asnjë opsion ushtarak në dispozicion.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, raportohet për një viktimë dhe një të plagosur

Story i radhës

Agjenti i Lewandowskit bën veprimin e papritur në Kataloni

Të fundit nga