Rusia rrit kuotat për eksportet e vajit të lulediellit

Rusia ka rritur kuotën për eksportet e saj të vajit të lulediellit dhe miellit të lulediellit, tha qeveria, duke përmendur furnizimet e mjaftueshme të brendshme.

Vendi ndaloi eksportet e farave të lulediellit nga fundi i marsit deri në fund të gushtit dhe vendosi një kuotë eksporti për vajin e lulediellit për të shmangur mungesat dhe për të lehtësuar presionin mbi çmimet e brendshme, përcjell Bota sot.

Qeveria tha të dielën se kuota e eksportit për vajin e lulediellit është rritur me 400,000 ton nga kufiri i mëparshëm prej 1.5 milion ton, ndërsa kufizimi në eksportet e miellit të lulediellit u rrit me 150,000 ton nga një kufi i mëparshëm prej 700,000 ton.

Kufizimet janë në fuqi deri më 31 gusht. Vendimi për lehtësimin e kufizimeve u mor për shkak se tregu vendas ka furnizime të mjaftueshme, tha qeveria, duke shtuar se prodhuesit do të përfitojnë nga rritja e eksporteve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mos u çudit nëse je një prej tyre! Tre gënjeshtarët më të mëdhenj të horoskopit!

Story i radhës

ASh pa përgjigje për Selën, Zendeli tregon pse nuk ishte i pranishëm në votimin e propozimit francez

Të fundit nga