“Rusia po vret civilë”, publikohen pamjet e agresionit rus

Ministria e Brendshme e Ukrainës ka publikuar fotografi të një ndërtese në Kiev që u dëmtua në orët e para të së shtunës dhe të cilat tregojnë punonjësit e urgjencës që ndihmojnë në evakuimin e banorëve.

Ndërtesa duket e dëmtuar në një shumë në një anë të saj për shkak të sulmit rus.

Trotuari poshtë ndërtesës është i mbushur me mbeturina. Disa dritare në disa katet e poshtme duken të thyera.

Një foto tregon dy punonjës të urgjencës duke mbajtur një grua larg vendit të ngjarjes, me punëtorë të tjerë që vrapojnë në sfond.

Po ashtu, ministria publikoi edhe një video ku shihet sulmi duke thënë se Rusia është duke vrarë civilë ndërsa bota duhet të ndërhyjë.

 

“Rusia sulmon dhe vret civilët në Ukrainë. Ushtria jonë vazhdon të mbrojë territorin tonë dhe çdo civil. Ukraina reziston dhe përpiqet për paqe. Bota duhet të ndalojë kriminelët rusë të luftës”, thotë Ministria e Brendshme.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kievi goditet nga dy raketa

Story i radhës

Meta publikon foton me Kryemadhin

Të fundit nga