Rusia i ankohet Turqisë: Dronët tuaj po përdoren nga Ukraina

Rusia është ankuar te zyrtarët turq se ushtria ukrainase po përdor dronët e prodhuar në Turqi.

Duke folur në një konferencë për media të premten, një zyrtar turk tha se Ankaraja i kishte thënë Moskës se prodhuesi turk i dronëve “Baykar Technologies” është një kompani private dhe blerja e pajisjeve nga Ukraina kishte përfunduar para luftës.

Sipas raportimit të CNN, zyrtarët ukrainas kanë deklaruar se dronët Bayraktar TB2 të Baykar janë një nga armët më efektive në arsenalin e tyre.

Javën e kaluar, CNN u fut në fabrikën e prodhimit Baykar në Turqi për një intervistë ekskluzive me shefin e saj të teknologjisë, Selcuk Bayraktar.

Bayraktar, i cili është dhëndër i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, tha se droni “po bënte atë që ishte projektuar për të bërë”.

Në të njëjtën fabrikë prodhimi të këtyre dronëve, javë më parë kishte qëndruar edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Po bashkëjetojnë? Balerina e njohur flet për lidhjen me Ardian Bujupin

Story i radhës

Sa para mjaftojnë për të qenë të lumtur?

Të fundit nga