Rekord i ri botëror – rrufeja gati 800 kilometra e gjatë përshkoi tre shtete të SHBA-së

Një rrufe gati 800 kilometra e gjatë që ndriçoi qiellin në tre shtete amerikane ka vendosur një rekord të ri botëror për blicin më të gjatë, kanë konfirmuar shkencëtarët.

Rrufeja, u shtri gjithsej 768 km dhe u përhap në të gjithë Mississippi. Lousiana dhe Texas.

“Këto janë të dhëna të jashtëzakonshme nga ngjarjet e rrufesë”, tha profesori Randall Cerveny, raportuesi i WMO për motin dhe ekstremet klimatike.

Rekordi i mëparshëm ishte 709 km dhe u regjistrua në Brazil në vitin 2018, raporton bbc.

Rrufeja rrallë zgjat mbi 16 km dhe zakonisht zgjat më pak se një sekondë.

Një tjetër rrufe e regjistruar në vitin 2020 – në Uruguai dhe Argjentinë – ka vendosur gjithashtu një rekord të ri për kohëzgjatjen në 17.1 sekonda. Rekordi i mëparshëm ishte 16.7 sekonda.

Sipas WMO, të dy regjistrimet u zhvilluan në zona të prirura ndaj stuhive intensive që prodhojnë ‘megaflash’, përkatësisht rajoni i Rrafshnaltës së Madhe të Shteteve të Bashkuara dhe pellgu La Plata i konit jugor të Amerikës së Jugut.

Profesor Cerveny shtoi se ekstreme më të mëdha ka të ngjarë të ekzistojnë dhe ka të ngjarë të regjistrohen në të ardhmen falë përparimeve në teknologjinë e zbulimit të vetëtimave të bazuara në hapësirë.

Në një incident tjetër, 469 njerëz u vranë kur rrufeja goditi qytetin egjiptian Dronka në vitin 1994, duke shkaktuar djegie të naftës që të përmbyste qytetin.

WMO vëren se të vetmet vende të sigurta për rrufe janë ndërtesat “të konsiderueshme” me instalime elektrike dhe hidraulike, në vend të strukturave të tilla si stacionet e autobusëve ose ato që gjenden në plazhe.

Automjetet e mbyllura plotësisht me majë metalike konsiderohen gjithashtu të sigurta. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Loja e frikshme e “demonëve” për arin dhe ujin e Veriut -Kush po na i trazon kufijtë tanë?

Story i radhës

Shenjat që tregojnë se simpatia po ju gënjen

Të fundit nga