​Rama të mërkurën në selinë e NATO-s, takim me Stoltenberg

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të zhvillojë në 13 korrik një vizitë në selinë e NATO-s në Bruksel, ku do të pritet nga Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg.

Sipas agjendës së publikuar në faqen zyrtare të Aleancës, pas takimit kokë më kokë, Stoltenberg dhe Rama do të kenë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp (13:15).

Vizita është paralajmëruar edhe më herët nga Kryeministri Rama. Mes tij dhe shefit të NATO-s veç diskutimit për situatën e krijuar nga agresioni rus në Ukrainë dhe koordinimit të bashkëpunimit mes aleatëve, pritet të diskutohet edhe për një bazë të re të aleancës në Shqipëri.

Më herët, Rama ka informuar në Bruksel do të diskutohet për propozimin e qeverisë shqiptare për krijimin e një baze ushtarake të NATO-s në portin e ri të Durrësit, në Porto Romano.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Tregu i punës në Itali u godit më rëndë gjatë 2020

Story i radhës

Uji bëhet i papijshëm në shumë fshatra të Kaçanikut, banorët të shqetësuar

Të fundit nga