Raketat ruse të lundrimit nga Deti i Zi vranë të paktën 23 persona në sulmin në Vinnytsia

Të paktën 23 persona kanë vdekur në një sulm në qytetin qendror të Ukrainës, Vinnystia, sipas shefit të Policisë Kombëtare të Ukrainës, Ihor Klymenko.

Numri i të vdekurve përfshin tre fëmijë dhe dhjetëra njerëz janë ende të pagjetur, sipas Shërbimit Shtetëror të Emergjencave të Ukrainës (SES).

64 persona të tjerë, duke përfshirë katër fëmijë, janë shtruar në spital – 34 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë dhe pesë në gjendje kritike, tha SES, duke shtuar se kërkimi vazhdon për 42 persona të cilët janë të pagjetur, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Klymenko tha se vetëm gjashtë prej trupave ishin identifikuar deri më tani dhe mund të kërkohen teste të ADN-së për të identifikuar të tjerët.

Më shumë se 50 ndërtesa dhe më shumë se 40 makina u dëmtuan nga grevat, shtoi Klymenko.

Sulmi u krye me raketa lundrimi ruse Kalibr që u lëshuan nga nëndetëset e stacionuara në Detin e Zi, sipas Kyrylo Tymoshenko, nënkryetar i Zyrës së Presidentit të Ukrainës.

Armiku vazhdon të mbajë gati 32 raketa lundrimi të tipit “Kalibr” në tre anije sipërfaqësore dhe dy nëndetëse, si dhe dy anije të mëdha uljeje janë gjithashtu të pranishme në Detin e Zi“, tha Komanda Operacionale Jugore e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm i Ukrainës, e përshkroi sulmin me raketa si “terrorizëm”.

“Tashmë 20 civilë janë konfirmuar të vdekur pas një sulmi me raketa ruse në Vinnytsia. Tre fëmijë, duke përfshirë një foshnjë, në foto. Ky është terrorizëm,” shkroi Kuleba në Twitter.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Apostulli i lirisë fetare Dom Simon Jubani: Protagonisti i një epoke të re në Shqipëri dhe vizita e tij në Amerikë në maj të vitit 1991

Story i radhës

Zelensky i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta njohë Rusinë si një “shtet terrorist” pas sulmit në Vinnytsia

Të fundit nga